Hovorí náš Facebook profil o našej skutočnej osobnosti?
Internet a hlavne sociálne siete sú v súčasnosti asi najrýchlejšie sa rozvíjajúcim sa médiom. Stúpa ich počet, stúpa počet ich užívateľov a preto stúpa aj počet výskumov, ktoré sa nimi zaoberajú. Sociálne média, v našom prípade hlavne Facebook sa stávajú čoraz častejšou tematikou pre psychológov.
Pozornosť by som rada upriamila na jeden z takýchto výskumov, ktorý ma veľmi zaujal.
Zrodil sa v rukách tímu, ktorého súčasťou bol aj profesor Sam Gosling.
Psychológovia sa zaoberali otázkou, či ľudia na Facebooku ukazujú svoju idealizovanú virtuálnu identitu, alebo sa tu prejavujú tak isto ako vo svojom bežnom reálnom živote.
Facebook nám totiž ponúka ideálnu príležitosť, ako sa štylizovať do rôznych rolí a svoj profil si tak povediac ušiť na mieru.
Na obranu ľudstva ale treba dodať a ujasniť- nerobíme to! Profesor Gosling so svojím tímom výskumom dokázal, že ľudia, ktorí sú extroverti a majú veľa priateľov v reálnom živote, majú veľa priateľov aj na Facebooku. Na druhej strane aj ľudia majúci veľa záujmov v reálnom svete, ich majú aj online.
V tejto súvislosti mi nedá nespomenúť fakt, na ktorý veľmi veľa ľudí zabúda a neprikladá mu takú váhu. Stále častejšie sa stáva, že si náš potenciálny zamestnávateľ presliedi aj náš profil na Facebooku. A aj táto skutočnosť nášho online života môže pri výberovom procese o pracovné miesto veľa rozhodnúť. Údaje zo sociálnych sietí sú zaujímavé a lákavé aj pre marketingových pracovníkov. Otázkou však zostáva, či si na základe nášho fb profilu môžu utvoriť aj mienku o nás samých. Podľa môjho názoru, do určitej miery rozhodne.
To potvrdil aj ďalší výskum pod vedením Goslinga. Pozorovatelia vášho profilu na Facebooku sú relatívne úspešní pri zisťovaní extrovercie a otvorenosti novým skúsenostiam. O niečo ťažšie je ale pre nich zisťovanie vašej svedomitosti, zodpovednosti a podobným charakterovým vlastnostiam. Čo naopak z profilu nezistia, je vaša emocionálna stabilita, i keď ja si myslím, že ani odhalenie tejto oblasti ľudskej psychiky nepotrvá dlho. Sami máte na Facebooku určite aspoň zopár priateľov, ktorý často zdieľajú obrázky typu „ Ten pocit, keď ma nik nechápe“ a pod.
Skúste si preto niekedy na príklad túto situáciu- postavte sa do úlohy cudzieho nezaujatého človeka, bez hlbších citových a psychologických vzťahov k určitej, spomedzi vašich priateľov vybranej osobe, otvorte si jej nástenku a všímajte, odhadujte J Pretože, dá sa povedať, že ak, ako sa správame na Facebooku, sa správame aj vo svojom každodennom živote.